masaj, istanbul masöz, evde masaj, masöz bayan, Evde Masaj, Evde masöz

 

Hamam Kültürü istanbul’da Yaşıyor!

  • Listed: 29 Ekim 2019 00:07
  • Expires: This ad has expired

Description

Antik Roma döneminden bu yana kullanılan hamamlar aslında Türk kültürünün de bir parçası… Özellikle İstanbul’un fethedilmesinden sonra Osmanlılar ülkenin dört bir yanını hamamlarla donattı. Sadece İstanbul’da tam 168 hamam vardı. Bunların çoğu ücretsizdi ve halk dilediği zaman hamamları kullanabiliyordu. Günümüzde hamamlar eskisi kadar rağbet görmüyor. Dolayısıyla bir şehrin her semtinde bir hamam bulmanız güç. Ancak bu durum Başkent için geçerli değil. Çünkü istanbul hamam kültürünün halen yaşatıldığı bir kenttir. Bunun nedeni halkın da hamamlara halen ilgi gösteriyor olmasıdır. Peki, hamamda yıkanmak ile evlerin banyosunda yıkanmak arasındaki fark ne?

Hamama Gitmenin Faydaları Nelerdir?

Öncelikle hamamlar özel bir ısıtma sistemi ile ısıtılıyor. Özellikle istanbul hamam işletmelerinin tümünde bu özel ısıtma yönteminin kullanıldığını söylemek mümkün. Çok fazla sıcak su kullanıldığı için içeride yoğun bir buhar oluşuyor. Bu buhar ciltteki gözeneklerin açılmasını sağlıyor ve yıkanma esnasında cilt üzerindeki ölü hücrelerden kurtulmak da mümkün olabiliyor. Cildin bir hayli arınmış şekilde temizlenmesi görünümüne de yansıyor. Düzenli olarak hamamlara gidenlerin daha duru ve daha pürüzsüz bir cilde sahip oldukları bilinir. Ayrıca hamamlarda hem erkekler hem de bayanlar için çeşitli aktiviteler de düzenleniyor. Bu sayede hamam içerisinde geçirilen zaman çok daha keyifli bir hal alıyor. Hamamlarda kuaförden masaja kafeden TV izleme bölümlerine kadar pek çok aktivite alanı mevcut. Bu bölümlerde kısa dinlenmeler yaşayabilir ya da gününüzü daha keyifli kılabilir, manikür ve saç kesimi gibi ihtiyaçlarınızı da giderebilirsiniz.

Hamamlarda Neden Dinlenme Alanı Var?

Hamamlar genellikle 3 bölümden oluşur. Bunlar soyunma alanı, yıkanma alanı ve ısıtma alanıdır. Çok sıcak bir ortamdan çok soğuk bir ortama hemen geçmek vücut sağlığına olumsuz etkilerde bulunabileceği için yıkanma sonrasında sıcaklığı daha düşük bir ortam olan soyunma ya da dinlenme bölümünde biraz vakit geçirmek en doğru tercih olacaktır. Evde masaj hizmeti veren masözler Zira kalp sağlığı bakımından sorun yaşayanların ve sıcaktan etkilenenlerin hamama gitmesi sakıncalı bulunur. Ancak sağlık sorununuz yoksa mutlaka düzenli olarak hamama gitmeli ve bu kültürü yaşatma noktasında siz de katkıda bulunmalısınız.

Listing ID: 8575db7581826450

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply